Videoteatr Poza

Żyd Wieczny Tułacz

O spektaklu

Teatr wysokiego napięcia! prof. Richard Demarco

 

Videoadaptacja tekstu Aleksandra Wata (1900-1967) z r.1926 pod tym samym tytułem. Groteskowa wizja świata poety, futurysty, w której daje on upust swojej wywrotowej wyobraźni.

 

Grają: Jolanta Lothe, Mateusz Banasiuk (perkusja i vocal), Daniel Pigoński (instrumenty klawiszowe). Nagrania w Nowym Jorku: Natalia Siwicka. Adaptacja, obrazy i reżyseria Piotr Lachmann.

 

Żyd Wieczny Tułacz pragnie odpocząć. Jest znużony i chce umrzeć. Znajdzie śmierć pod krzyżem, śmierć, po której nastąpi odrodzenie. Dwa tysiące lat temu zaparł się Chrystusa, aby istnieć. Dziś, aby istnieć, musi go uwielbić...

 

"Tekst Wata ożył tu z nową energią dzięki połączeniu dawnej i nowej awangardy. Spektakl oddziałuje z hipnotyczną siłą i tchnie młodością ..." napisał po premierze w maju 2014r. Tomasz Miłkowski (Atlas Teatralny Stolicy).

 

Spektakl finansowany ze środków Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy.

 

Recenzja spektaklu autorstwa Tomasza Miłkowskiego 

 

"„W Zebrzydowie błoto jest zawsze” - to sugestywne zdanie z opowiadania Aleksandra Wata sprzed niemal 90 lat (1926) powtarza się w spektaklu Videoteatru niczym refren. Tekst Wata ożył tu z nową energią dzięki połączeniu dawnej i nowej awangardy. Opowieść o żydowskim odnowicielu Natanie, który przekracza podziały religijne, kończy się w roku 2900 (!), ocierając się o paradoksalne proroctwo. Śmiała utopia futurystyczna znajduje wyraz w bujnej, hybrydycznej formie, wiążącej reporterskie obrazy Nowego Jorku z artystycznymi kompozycjami video, muzykę na żywo (Daniel Pigoński, instrumenty klawiszowe, Mateusz Banasiuk, perkusja i śpiew) z porywającą interpretacją tekstu, który brzmi jak wielki epicki poemat. Piotr Lachmann wzbogaca wizję Wata, ukazującego napięcie między judaizmem i chrześcijaństwem obecnością ducha islamu (muzułmanki Jolanty Lothe). Spektakl oddziałuje z hipnotyczną siłą i tchnie młodością – weteran awangardy teatralnej, Videoteatr, dzięki udanemu związkowi z młodymi artystami wzbogaca swój język. Trudno nie poddać się radości tworzenia, jaką wnoszą do spektaklu Banasiuk i Pigoński. ŻYD WIECZNY TUŁACZ wg Aleksandra Wata, adaptacja, obrazy i reżyseria Piotra Lachmann, obrazy Nowego Jorku Natlia Sawicka, grają Jolanta Lothe, Mateusz Banasiuk, Daniel Pigoński (instrumenty klawiszowe), Lothe Lachmann Videoteatr Poza, pokaz przedpremierowy, Pałacyk Szustra, 17 kwietnia 2014"

 

 

Źródło: http://www.aict.art.pl/atlas-teatrow-stolicy/194-videoteatr/3124-yd-wieczny-tuacz